Ukraina: inwestycje w system transportu publicznego

Аналітика

Polskie przedsiębiorstwa mogą uczestniczyć w przetargach dotyczących modernizacji taboru kolejowego oraz floty autobusowej.  

Pomimo toczącej się wojny i wydatkowania ponad 60% budżetu na obronność, Ukraina podejmuje projekty inwestycyjne, starając się pozyskać na to finansowanie międzynarodowe. Ważnym elementem tych działań są inicjatywy, mające na celu poprawę mobilności oraz wsparcie dla ogólnokrajowych i lokalnych systemów transportu publicznego. 

Ukraiński monopolista kolejowy „Ukrzaliznycia” ogłosił właśnie przetarg na zakup 80 nowoczesnych lokomotyw elektrycznych w ramach projektu Banku Światowego „Odbudowa krytycznej infrastruktury logistycznej i sieciowej (RELINC)”, realizowanego przy wsparciu finansowym Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Wnioski o udział w przetargu są przyjmowane do 22 lipca 2024 roku. Odpowiednie zamówienie zostało opublikowane na portalu przetargów EBOiR.

Zgodnie z warunkami konkursu potencjalny dostawca zaproponuje dwusystemowe lokomotywy elektryczne. Ponadto musi on zobowiązać się do przeszkolenia ukraińskiego personelu do obsługi lokomotyw. Wymogi przetargowe przewidują również, że zwycięzca, oprócz dostarczenia lokomotyw, musi stworzyć na terenie Ukrainy warunki do serwisowania i napraw gwarancyjnych nowego taboru trakcyjnego. 

Przetarg ten może być okazją ekspansji dla dużych polskich firm z branży kolejowej, jak Newag czy Pesa Bydgoszcz, które mają bogate doświadczenie w realizacji kontraktów na rynku międzynarodowym. 

Proces modernizacji ukraińskiego taboru kolejowego to jednak również szansa dla mniejszych przedsiębiorstw, które mogą być wykonawcami usług bądź dostarczycielami części zamiennych. Według informacji „Ukrzaliznycii” w okresie styczeń-kwiecień 2024 roku przedsiębiorstwo naprawiło ponad 7 tys. wagonów towarowych, w tym 2 tys. wagonów zostało poddanych naprawie kapitalnej. W 2024 roku „Ukrzaliznytsia” planuje naprawić łącznie 19 tys. wagonów towarowych, takich jak węglarki, cysterny, cementowce oraz wagony specjalne.

Niektóre projekty odbudowy infrastruktury transportowej są realizowane przez władze samorządowe w ramach działań mających na celu poprawę mobilności oraz wsparcie dla lokalnych systemów transportu publicznego.

Według danych Ukrawtoprоmu, związku przedsiębiorstw motoryzacyjnych Ukrainy, w pierwszym kwartale 2024 roku ukraińskie podmioty, w tym samorządy, sprowadziły z zagranicy 239 autobusów – 60 nowych i 179 używanych. Ich całkowita wartość wyniosła ponad 12,1 mln dolarów. Choć największym dostawcą nowych autobusów była Turcja, to największą liczbę używanych autobusów sprowadzono z Polski. W 2023 r. ukraiński park autobusowy wzbogacił się o 2770 autobusów, co stanowi prawie jedną trzecią więcej niż w 2022 roku.

Przetargi na Ukrainie ogłaszane są głównie na platformie elektronicznej Prozorro. Platforma ta obejmuje zarówno informacje o zamówieniach publicznych realizowanych przez podmioty rządowe, jak i samorządowe. Samorządy często publikują ogłoszenia o przetargach również na swoich oficjalnych stronach internetowych.

Jak poinformowała wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko, w 2023 roku wolumen zamówień przeprowadzonych przez system Prozorro potroił się w porównaniu do poprzedniego roku, sięgając kwoty 480 mld hrywien (ok. 11 mld euro). Obecnie ponad 80% środków na zamówienia publiczne jest wydawane za pośrednictwem systemu Prozorro.