Potrzeby ukraińskiej branży materiałów budowlanych

Аналітика

Branża materiałów budowlanych to szczególnie perspektywiczna nisza dla polskich przedsiębiorstw, inwestujących w Ukrainie oraz eksportujących na ten rynek.

Zniszczenia w ukraińskiej tkance miejskiej spowodowane toczącą się wojną dramatycznie zwiększają zapotrzebowanie na materiały budowlane. Ze względu na konieczność pilnej odbudowy domów, szkół, szpitali i innych obiektów publicznych znaczna część inwestycji obejmujących ten sektor jest realizowana już obecnie, pomimo utrzymywania się niebezpieczeństwa związanego z działaniami wojennymi.

W wielu segmentach branży materiałów budowlanych ukraińskie zdolności produkcyjne są niewystarczające lub wręcz nieistniejące. 

Dotyczy to na przykład szkła okiennego, materiału niezwykle istotnego w obliczu ostrzału rakietowego obiektów infrastrukturalnych oraz cywilnych. W Ukrainie w ogóle nie produkuje się szkła okiennego, a do czasu pełnoskalowej inwazji 75% wszystkich dostaw pochodziło z krajów-agresorów – Rosji i Białorusi. Państwowa agencja informacyjna Ukrinform w swojej analizie szacuje, że obecne potrzeby Ukrainy tylko w zakresie szyb okiennych wynoszą 27 mln m².

Niewiele lepiej wygląda sytuacja z konstrukcjami metalowymi (z powodu zniszczenia kluczowych zakładów na wschodzie kraju), materiałami dachowymi (znaczna zależność od importu z Chin), cegieł, a także cementu, którego w kraju produkuje się dwukrotnie mniej niż wynoszą przewidywane potrzeby odbudowy.

Wojna znacząco wpływa na ceny materiałów budowlanych, zwłaszcza stali i cementu, których ceny gwałtownie wzrosły z powodu niestabilności energetycznej i zakłóceń w łańcuchach dostaw. 

Szacuje się, że łączna wartość zapotrzebowania na materiały budowlane szacowanego w kontekście odbudowy Ukrainy na 100 mld dolarów. 

Otwiera to duże możliwości przed polskimi producentami, zarówno w wymiarze inwestycyjnym, jak i wyłącznie eksportowym. W Ukrainie działają już polskie zakłady produkcyjne, oferujące produkty z branży budowlanej. Za przykład może służyć Barlinek, producent paneli podłogowych, posiadający zakład w Winnicy. Swoją fabrykę w Jaworowie w obwodzie lwowskim ma producent farb Śnieżka. Producent płytek ceramicznych i wyposażenia łazienek Cersanit posiada m.in. duży zakład produkcyjny w miejscowości Zwiahel w obwodzie żytomierskim. Firma Polimex Mostostal jest właścicielem Czerwonogrodzkiego Zakładu Konstrukcji Stalowych, który jest jednym z największych producentów konstrukcji stalowych w zachodniej Ukrainie.

Niektóre z polskich inwestycji doświadczyły poważnych problemów w wyniku wojny. 

Fabryka producenta okien dachowych Fakro we Lwowie została uszkodzona przez rosyjskie rakiety, co spowodowało spalenie 5 tys. m2 hal produkcyjnych. Właściciel zapowiada, że zniszczony zakład zostanie doinwestowany i zyska nowoczesne linie produkcyjne. Przejściowych trudności doświadczył również zakład czołowego przetwórcy aluminium Grupy Kęty w podkijowskiej Borodziance, jednym z miejsc okupowanych oraz najciężej zniszczonych przez Rosjan w pierwszej fali agresji.