Nowe parki przemysłowe przy granicy z Polską

Аналітика

Rozwój parków przemysłowych na zachodzie Ukrainy to zarówno okazja dla polskich inwestorów, jak i firm zainteresowanych współpracą handlową z ukraińskimi rezydentami.

Rząd ukraiński podjął decyzję o lokalizacji trzech nowych parków przemysłowych na zachodniej Ukrainie, które docelowo mają przyczynić się do utworzenia 4,5 tys. nowych miejsc pracy. Dwa z nich znajdować się będą nieopodal granicy z Polską: „Kowel Porto” w Kowlu na Wołyniu oraz „Dobrosyn” w obwodzie lwowskim, nieopodal przejścia granicznego Hrebenne-Rawa Ruska. Trzeci z założonych parków, "Green Lactic", zlokalizowany jest w Bursztynie, w obwodzie iwanofrankiwskim.

Jak dotąd w dwóch obwodach graniczących z Polską – lwowskim i wołyńskim –  zarejestrowano 17 parków przemysłowych.

Lokalizacja parków przemysłowych blisko granicy z Polską, poza potencjałem inwestycyjnym dla polskiego biznesu, może stanowić okazję do rozszerzenia współpracy przemysłowo-handlowej z zaangażowanymi tam przedsiębiorstwami ukraińskimi. Często są to podmioty, które zdecydowały się relokować na zachód swoją produkcję z obszarów w większym stopniu narażonych na skutki działań wojennych.

Należy uwzględniać, że zarejestrowane przez władze ukraińskie parki przemysłowe są na bardzo różnym stopniu rozwoju. Niektóre, szczególnie te położone na Ukrainie zachodniej rozwijają się dynamicznie, lecz wiele z nich od lat pozostaje w sferze koncepcyjnej. Poszczególne parki przemysłowe mają różne specjalizacje oraz różnią się swoją ofertą wobec inwestorów. 

Najnowszy katalog ukraińskich parków przemysłowych przygotowany w maju 2024 r. przez ministerstwo gospodarki Ukrainy zawiera szczegółowe informacje o każdym z działających parków przemysłowych, wraz ze zdjęciami, informacji o dostępnej infrastrukturze (dostęp do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, energetycznej, gazowej oraz dróg dojazdowych), jak i oferowanych ulgach inwestycyjnych i podatkowych. Katalog jest dostępny w wersji anglo- i ukraińskojęzycznej (https://me.gov.ua/Documents/Download?id=7d41dc38-bc1b-46e7-b583-e39b70dc45a5)

W 2022 roku Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła pakiet ustaw o ulgach podatkowych dla parków przemysłowych, a więc obszarów przewidzianych w lokalnych planach zagospodarowania jako ośrodki rozwoju przemysłowego, korzystające ze wspólnej rozwiniętej infrastruktury. Zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem, dla rezydentów parków przemysłowych przewidziane jest zwolnienie z VAT i ceł przy imporcie nowego sprzętu, zwolnienie z podatku dochodowego na 10 lat w zależności od rodzaju działalności, pod warunkiem reinwestycji części zysku, a także preferencyjne stawki podatków lokalnych (podatku od nieruchomości i opłat za grunt). 

W 2024 r. na projekty wspierania parków przemysłowych zarezerwowano kwotę 1 mld hrywien (ok. 100 mln zł). 

Środki te będą przeznaczane na budowę infrastruktury parków przemysłowych oraz refinansowanie wydatkowanych kosztów inwestycyjnych, w tym rekompensatę kosztów podłączenia do sieci energetycznej i spłatę odsetek od kredytów. 

Rząd ukraiński zamierza w większym stopniu promować parki przemysłowe wśród zagranicznych inwestorów.