KredoBank otrzyma kolejne 10 milionów euro gwarancji od Komisji Europejskiej

Аналітика

11 czerwca podczas Ukraine Recovery Conference w Berlinie KredoBank, będący częścią grupy finansowej PKO Bank Polski, oficjalnie podpisał listy intencyjne w sprawie zwiększenia środków programu EU Support for Ukrainian Micro, Small and Medium-Sized Enterprises (MSMEs) z Komisją Europejską oraz polskim bankiem państwowym Bank Gospodarstwa Krajowego. 

Zgodnie z podpisanymi dokumentami KredoBank otrzyma dodatkowe 10 milionów euro gwarancji od Komisji Europejskiej na udzielanie kredytów ukraińskim przedsiębiorstwom na obszarach frontowych. 

Zgodnie z dokumentem podpisanym przez p.o. przewodniczącego Banku Gospodarstwa Krajowego Mirosława Czekaja, głównego dyrektora DG NEAR Komisji Europejskiej Gerta Jana Koopmana i prezesa zarządu KredoBanku Jacka Szugajewa, dodatkowa gwarancja umożliwi KredoBankowi udzielanie kredytów ukraińskim przedsiębiorcom bezpośrednio dotkniętym rosyjską agresją i pracującym w tzw. „czerwonych strefach” – terytoriach, na których przerwano łańcuchy dostaw, zniszczono aktywa oraz w regionach graniczących z terytoriami okupowanymi. Po zawarciu odpowiednich umów łączna kwota gwarancji w ramach programu Komisji Europejskiej wyniesie 30 milionów euro.   

„Unia Europejska wspiera Ukrainę w tych trudnych czasach, aby przeciwstawiać się rosyjskiej agresji oraz przywrócić, odbudować i zmodernizować kraj. W tym kontekście przekazaliśmy już wsparcie w wysokości ponad 98 milionów euro. Cieszymy się, że możemy współpracować z kluczowymi partnerami międzynarodowymi w celu mobilizacji inwestycji publicznych i prywatnych oraz wzmocnienia wpływu naszej pomocy na małe i średnie przedsiębiorstwa, gminy i regiony, odbudowę infrastruktury oraz promowanie transformacji ekologicznej i cyfrowej. Patrząc w przyszłość, mamy nadzieję, że podjęte dziś inicjatywy przyczynią się do odbudowy kraju zgodnie z zasadami i standardami UE», – powiedział Olivér Várhelyi, Europejski Komisarz do spraw sąsiedztwa i rozszerzenia.

„Komisja Europejska przeznacza środki dla walczącej Ukrainy. Jest to ważny krok w kierunku odbudowy tego kraju. Wsparcie dla Ukrainy wyrażone dziś w formie konkretnych działań jest nowym odkryciem. Cieszę się, że my, jako Bank Gospodarstwa Krajowego, będziemy aktywnie uczestniczyć w realizacji tych działań. Dla nas jest to nowy etap współpracy z Komisją Europejską i wierzę, że nasze wspólne działania zapewnią realne wsparcie ukraińskiej gospodarce”, – mówi Mirosław Czekaj, p.о. przewodniczącego Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

 „Od pierwszych dni wojny na pełną skalę współpracujemy ramię w ramię z przedsiębiorstwami ukraińskimi i polskimi, działającymi w Ukrainie. Wsparcie finansowe udzielane przez KredoBank w formie kredytów i dotacji pomaga zapewnić funkcjonowanie krytycznie ważnym sektorom ukraińskiej gospodarki. Obecnie, od podpisania pierwszego trójstronnego porozumienia z udziałem Komisji Europejskiej w drodze partnerstwa z polskim państwowym bankiem (BGK), udało nam się w ramach tego projektu udzielić kredytów na łączną kwotę 19,6 mln euro, z czego ponad 60% trafiło do kredytobiorców z obszarów najwyższego ryzyka”, – opowiada Jerzy Jacek Szugajew, Prezes Zarządu KREDOBANK SA.

BGK i KredoBank rozpoczęły współpracę w ramach gwarancji Unii Europejskiej w styczniu 2023 roku. Dzięki niej w pierwszym roku programu KredoBank przyznał ponad 12 milionów euro dodatkowego finansowania, które trafiło do prawie 100 przedsiębiorstw, dzięki czemu udało się zachować prawie 4 tys. miejsc pracy. Zdecydowana większość środków – 83% finansowania trafiła do przedsiębiorstw ze strefy „żółtej” i „czerwonej”, czyli obszarów zwiększonego ryzyka. Wsparcie kredytowe otrzymały głównie przedsiębiorstwa działające w sektorach rolnym, przemysłowym i rolno-spożywczym. 

Pod koniec marca 2024 roku Komisja Europejska przyznała KredoBankowi dodatkowe 10 mln euro gwarancji, co podwoiło do 20 mln euro zdolność KredoBanku do udzielania kredytów przedsiębiorstwom działającym w Ukrainie i pozwoliło na dalsze finansowanie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – przede wszystkim tych, które działają na obszarach zwiększonego ryzyka, tj. na terytoriach wyzwolonych od okupacji oraz na terenach w pobliżu strefy aktywnych działań wojennych.

Mechanizm wspierania ukraińskiego biznesu w ramach umowy pozostaje niezmieniony – zgodnie z jej warunkami kwota gwarancji Komisji Europejskiej zostanie zdeponowana na specjalnym rachunku w Banku Gospodarstwa Krajowego Polski i posłuży do zrekompensowania strat na kredyty problemowe.